Oživljavanje uloge mjesnih zajednica poboljšat će kvalitet života 300.000 građana u Bosni i Hercegovini

14.3.2016. Na jučerašnjem predstavljanju projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini“ u Parlamentarnoj skupštini BiH prisustvovao je šef Odjeljenja za stručne i administrativne poslove Vlade Brčko distrikta BiH Tomislav Stjepanović.

Image for news

 

Naime, 120 mjesnih zajednica i 20 jedinica lokalne samouprave širom zemlje učestvovat će u projektu „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini“ koji je 11. 3. 2016. godine predstavljen u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevo. S ciljem povećanja demokratskog i direktnog učešća građana Bosne i Hercegovine u lokalnoj upravi, jačanja odgovornosti općinskih vlasti i poboljšanja infrastrukture i usluga na nivou mjesnih zajednica, ovaj projekat će doprinijeti poboljšanju kvalitete života 300.000 ljudi širom zemlje.

Projekat „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH“ predstavlja zajedničku inicijativu vlada Švicarske i Švedske, a provodit će ga Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) u BiH u partnerstvu s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, Ministarstvom pravde Federacije BiH, Ministarstvom za upravu i lokalnu samoupravu Republike Srpske, Vladom Brčko distrikta BiH i entitetskim savezima općina/opština i gradova. Ukupna vrijednost projekta, koji podjednako sufinansiraju vlade Švicarske i Švedske, iznosi 14,5 miliona KM, a planirano je da se provede do sredine 2019. godine.

„Uloga mjesnih zajednica je neosnovano minimalizirana u proteklom periodu. Ovaj projekat je specifičan, jer će animirati građane da preuzmu odgovornost i aktivniji angažman u rješavanju svakodnevnih problema i životnih pitanja naših ljudi“, izjavila je ovom prilikom Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Ambasador Švicarske u BiH Heinrich Maurer izjavio je da njegova zemlja ima dugogodišnje iskustvo direktnog učešća građana na lokalnom nivou. „Švicarska stoga podržava razvoj lokalne uprave u BiH kroz različite projekte od 2001. godine. Kroz podršku mjesnih zajednica kao mjesta na kojima se direktno čuje glas građana, može se povećati opće povjerenje u javne institucije vlasti i ojačati civilno društvo. Trebamo imati na umu da država služi građanima, a ne obratno“, naglasio je Maurer.

„Jačanjem uloge mjesne zajednice, kao temeljne lokalne strukture građana, gradi se osnov za kreiranje promjena u lokalnoj upravi od nižeg ka višem nivou vlasti. Mjesne zajednice trebaju biti polazna tačka gdje će građani BiH artikulisati svoje potrebe u vezi s razvojem lokalne zajednice i sudjelovati u općinskim procesima donošenja odluka koje utiču na njihove živote”, rekao je Fredrik Schiller, ambasador Švedske u BiH.

Zahira Virani, zamjenica rezidentne predstavnice UNDP u BiH, naglasila je da „uspješnost mjesnih zajednica zavisi od predanosti građana i vlasti realizaciji zajednički dogovorenih vizija mjesnih zajednica kao temelja za odgovorniju lokalnu upravu u BiH koja omogućava veće direktno učešće građana”.

Osnažene mjesne zajednice pružat će efikasne i pristupačne usluge građanima, s naročitim fokusom na jačanje i uključivanje žena, mladih i drugih marginaliziranih grupa stanovništva u ekonomske, socijalne i političke tokove. Također će se težiti međusobnom povezivanju mjesnih zajednica i partnerstvima s organizacijama civilnog društva kako bi se oživio demokratski prostor za građanske inicijative.

Izvor: UNDP u BiH