Одјељење за образовање уводи игру „Одисеја мира“ у наставни процес

Шеф Одјељења за образовање Владе Брчко дистрикта БиХ Сенад Османовић и Џастин Колусон (Justine Coluson) представница Популацијског фонда Уједињених нација у БиХ, потписали су данас у Градској вијећници Меморандум о сарадњи којим се у наставну праксу Брчко дистрикта БиХ уводи и учење темељено на игри „Одисеја мира“.

Image for news

Османовић је истакао да игра подстиче критичко мишљење, тимски рад, социо-емоционално учење и ненасилно рјешавање конфликата те представља значајан искорак у примјени иновативних метода учења. 

„Ово је још један конкретан корак ка спровођењу реформи у образовању. Посебно је значајно што су наставници препознали вриједност овог приступа и прихватили га у наставној пракси. Овакве активности потврђују колико је важно образовање засновано на вриједностима мира, међусобног поштовања и заједничког дјеловања“, нагласио је Османовић. 

„Одисеја мира“ развијена је у сарадњи са 1.530 ученика и наставника из више од 60 школа и 20 локалних заједница у БиХ, истакла је ауторица игре Ивана Кешић. 

„Игра је симулација у којој се ученици суочавају са властитим емоцијама, последицама властитих одлука, али исто тако говоре о томе како последице других дјелују на њих, на цијелу заједницу, чиме боље разумију емоцијама потакнуте реакције вршњака и на њих адекватније одговарају“, додаје Кешић. 

Потписивање Меморандума организовано је у оквиру обиљежавања УН Седмице за изградњу мира, а увођење игре у наставни процес у Дистрикту представља улагање у младе и корак ка одрживом, системском образовању о миру, нагласила је Џастин Колусон (Justine Coluson), представница Популацијског фонда Уједињених нација у БиХ. 

„Овај меморандум је много више од формалног договора, то је опредијељеност да инвестирамо у младе. Захваљујем Одјељењу за образовање што заједно показујемо да је образовање једна од најмоћнијих инвестиција за трајни мир“, закључила је Колусон. 

Након потписивања Меморандума у Градској вијећници, у Великом/Градском парку је одржана највећа јавна демонстрација ове игре до сада, под називом „Учионица мировног образовања на отвореном“, која је у Великом парку окупила више од 200 ученика и наставника из основних школа Брчко дистрикта БиХ.