Rašljani konačno dobili pitku vodu: Gradonačelnik Nišić i šef Odjeljenja Vehabović najavljuju potpuni infrastrukturni preokret i novi razvoj turizma

Gradonačelnik Brčko distrikta Bosne i Hercegovine prim. dr. Zijad Nišić i šef Odjeljenja za komunalne poslove Majazudin Vehabović obišli su završne radove projekta snabdijevanja vodom naselja Rašljani sa prioritetom napajanja osnovne škole u MZ Rašljani u vrijednosti od 1.664.910,00 KM.

Image for news

Gradonačelnik Nišić kazao je da projekat vodosnabdijevanja u Rašljanima trenutno predstavlja jedan od najznačajnijih infrastrukturnih poduhvata u ovoj mjesnoj zajednici. Naglasio je kako je prošle godine u ovaj projekat već uloženo 800.000 KM čime je riješeno pitanje vodosnabdijevanja za oko 200 domaćinstava.

„Preostalo je još 400.000 KM kako bi se osiguralo snabdijevanje za dodatnih 50 do 80 domaćinstava. Zaista, radi se o velikom i važnom projektu, a današnji događaj smatram historijskim i ovo je vijest dana te zaslužuje da bude arhivirana. Rašljani sada infrastrukturno postaju kompletni, dobili su put prema općini Srebrenik, planira se postavljanje oko 80 uličnih svjetiljki, a sada su konačno dobili i vodu“, istakao je gradonačelnik.

Posebno je naglasio značaj ove vode za zdravlje mještana, podsjetivši na dugogodišnje probleme Rašljana s endemskom pojavom zarazne žutice.

„Nakon završene kontrole s ovom infrastrukturom tehnički ispravna voda će biti dostupna za oko petnaestak dana. Ovo će u potpunosti eliminisati problem zarazne žutice i omogućiti stalnu opskrbu dovoljnom količinom vode za sve mještane“, dodao je.

Nišić je također istakao da su Rašljani, koji su dugo bili infrastrukturno zapostavljeni, sada ušli u fazu ozbiljnog razvoja.

„Ovo je područje bilo 'siva zona' Distrikta, ali sada se nastoji ispraviti ta infrastrukturna diskriminacija. Rašljani, koji su ranije bili u inferiornom položaju, sada postaju konkurentni za daljnji razvoj. Umjesto depopulacije, mještani su ostajali u svom zavičaju, a sada imaju još više razloga da ostanu“, kazao je gradonačelnik.

Što se tiče saobraćajne infrastrukture, gradonačelnik je potvrdio da je pronađeno rješenje za obnavljanje puta prema Srebreniku, preko Majevice, koji će, kako je naglasio, zadovoljiti potrebe ne samo Rašljana, već i okolnih sela poput Maoče.

„Ova komunikacija je ključna za poljoprivredu, privredu, ali i razmjenu ljudi, roba i usluga“, dodao je Nišić.

Osim toga, gradonačelnik je istakao potencijal Rašljana za razvoj turizma, naglasivši da je ovaj kraj, sa svojom posebnom florom, faunom i čistim zrakom, idealna destinacija.

„Rašljani imaju sve atribute da postanu atraktivna turistička destinacija, možda čak i jedna od najvažnijih u regionu“, zaključio je gradonačelnik.

Šef Odjeljenja za komunalne poslove Vlade Brčko distrikta BiH Majazudin Vehabović izrazio je zadovoljstvo postignutim uspjehom, naglasivši da su Rašljani konačno dobili vodu, čime se završava dugogodišnja praksa dostavljanja vode cisternama.

„Voda je stigla u Rašljane i cisterna više neće dolaziti. Djeca i mještani sada imaju pristup pitkoj vodi, što je od izuzetne važnosti. Potrebno je još nekoliko dana za tehnički prijem, dezinfekciju cjevovoda i završnu analizu vode, ali možemo potvrditi da je voda pitka i dostupna u dovoljnim količinama“, istakao je Vehabović.

Također je naglasio da ovo nije kraj projekta te da će vodovodna mreža biti proširena u više pravaca.

„Do sada smo postavili 6.100 metara vodovodne mreže, stigli do česme i preklopne stanice, ali nastavljamo dalje. Do kraja iduće godine cijeli Rašljani će biti pokriveni vodom“, dodao je.

Rašljani će se snabdijevati s izvorišta Stjepkovica, gdje su postavljene pumpe i potisni cjevovod, kao i rezervoar kapaciteta 100 kubika.

„Od rezervoara do glavnog puta postavljena je cijev fi 250 čime smo osigurali protok od 6 do 7 litara vode u sekundi. Ukoliko bude potrebno vodu ćemo moći dijeliti i s Maočom“, zaključio je Vehabović, naglašavajući važnost ovog infrastrukturnog iskoraka za cijeli kraj.

Ovaj važan projekat uključio je izgradnju potisnog cjevovoda dužine 2.100 m, distributivnog cjevovoda dužine 3.500 m kao i postavljanje rezervoara za vodu zapremine 100 m³. Također, u sklopu projekta postavljene su dvije pumpne stanice, jedna na lokalitetu izvorišta Stjepkovica, a druga u krugu osnovne škole u Rašljanima.