Održana javna rasprava o Prvom nacionalnom izvještaju o provedbi Aarhuske konvencije u BiH

4. 11. 2010. - Predstavnici Odjeljenja za zaštitu okoline Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH uz podršku predstavnika Vlade Brčko distrikta BiH i projektnog tima iz OSCE-a održali su javnu raspravu u Omladinskom centru sa građanima, predstavnicima vladinih odjeljenja i institucija distrikta, te nevladinih organizacija o Prvom nacionalnom izvještaju o provedbi Aarhuske konvencije u BiH.

Image for news

"Ovo je četvrta po redu javna rasprava sa kojom danas završavamo u Brčko distriktu BiH. To je jedna od najvažnijih konvencija koja demokratizira zaštitu okoline i daje mogućnost građanima, nevladinim organizacijama i svim zainteresovanim stranama da učestvuju u dobijanju i pristupu informacija kako bi mogli igrati važnu ulogu u donošenju odluka. Ako građani ne budu zadovoljni informacijama koje su dobili i učešću u javnim raspravama onda imaju pravo da se obrate Sudu BiH. Zakon o pristupu informacija takođe omogućio je građanima neometano dobijanje informacija. Time se i potvrđuje njihova puna sloboda", istakao je doc. dr. sc. Senad Oprašić, šef Odsjeka za zaštitu okoline u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Provedbe Aarhuske konvencije se implementira i u Brčko distriktu BiH kroz primjenu zakonodavstva, kazala je na javnoj raspravi Nada Ljubojević, viši stručni saradnik za zaštitu životne sredine u Odjeljenju za prostorno planiranje Vlade Brčko distrikta BiH.

"Mi maksimalno uključujemo javnost pozivajući ih na javne rasprave kako bi dali svoje mišljenje i komentare na dokumente koji su ustvari i osnov za dobijanje ekološke dozvole u Brčko distriktu BiH. Učešće javnosti je ključ uspjeha u svemu i donošenja konačne odluke kako bi za dobrobit svih nas i budućih generacija imali zdravu i dobro očuvanu životnu sredinu. Drago mi je da je prvi put u izradi izvještaja uključen i predstavnik Brčko distrikta BiH ispred Odjeljenja za prostorno planiranje i imovinsko-pravne poslove u čijoj je nadležnosti i zaštita životne sredine", istakla je Ljubojević.

Aarhuska konvencija usvojena je 25. juna 1998. godine od strane UNESCO-a na četvrtoj konferenciji “Životna sredina za Evropu” u Arhusu u Danskoj, a stupila na snagu 2001. godine. Ona pruža tri fundamentalna prava građanima i njihovim udruženjima, a to je pristup informacijama, učešće javnosti u procesu donošenja odluka i pristup pravdi. Posebno se bavi glavnim pitanjima transparentnosti, kao što je pitanje GMO-a i informacijama o emisijama i prenošenju polutanata. Aarhuska konvencija ratifikovana je od strane BiH 15. septembra 2008. godine.