Delegacija Brčko distrikta u posjeti Vukovarsko-sremskoj županiji

21.10.2010. - Delegacija Brčko distrikta BiH, sačinjena od članova Vlade Brčko distrikta BiH, predstavnika „Luke Brčko“, Direkcije za finansije i Privredne komore koju je predvodio gradonačelnik Dragan Pajić, posjetila je sjedište Vukovarsko-srijemske županije, gdje su otvorene teme u smislu prekogranične saradnje i od zajedničkog interesa za obje regije. Sastankom je predsjedavao župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić koji je zajedno sa svojim saradnicima, načelnicima odjeljenja, kandidovao za raspravu nekoliko oblasti interesantnih za rješavanje u oba područja, kao što su izgradnja novog mosta na rijeci Savi između BiH i Hrvatske, status postojećeg mosta, razvoj željezničkog i drumskog saobraćaja, uvezivanje luka u Brčkom i Vukovaru, izmuljivanje rijeke Save, odlaganje komunalnog otpada te obnovljivi izvori energije.

Image for news

2010-10-22PosjetaVukovaru2

Rečeno je da su usaglašeni prostorni planovi za izgradnju novog mosta koji će povezivati dvije susjedne države i zaključili da je potrebno uraditi prijedlog kako uklopiti postojeće puteve sa lokacijom novog mosta u Hrvatskoj, kao i planiranu zaobilaznicu oko Brčkog. Svi učesnici sastanka saglasili su se da bi zajednički trebalo pokrenuti kategorizaciju graničnog prelaza između Brčkog i Gunje, što je posao isključivo dviju zemalja, a objema je u interesu da ovaj granični prelaz bude I kategorije.

Predstavnici Vukovarsko-srijemske županije izrazili su potrebu zа modernizacijоm željeznice, kao i trase između Vinkovaca i Brčkog i dalje do Tuzlanskog kantona. No, za Brčko distrikt je skupo vlastito ulaganje u prugu koja prolazi kroz ovo područje u dužini od tek dvadesetak km, tako da bi rekonstrukciju željeznice prepustili entitetima, koji već ugovaraju aranžman za ovaj posao i izgradnju puta Tuzla–Orašje sa Češkom eksportnom bankom. Dogovoreno je da se radi na usklađivanju interesa u ovoj oblasti i pokuša kandidovati određeni zajednički projekt kod IPA fondova, a konstatovano je da je željeznički most na rijeci Savi u dobrom stanju.

Što se tiče saradnje između dvije luke zaključeno je da se razmijene iskustva na opremanju luka. U Vukovarsko-srijemskoj županiji radi se na proširenju luke i izgradnji novih kapaciteta prema Nuštru i u njenom sastavu izgradnji kanala Dunav-Sava-Dunav u dužini od 61 km, koji će imati posebno obilježje kanala, čiji će dio u dužini od 14 km služiti za navodnjavanje. U brčanskoj luci se radi na izgradnji prilaznih puteva, jednog direktnog željezničkog kolosijeka i razdvajanju lučke uprave i lučkog operatera, za što je ugovoren kredit od svjetske banke u iznosu od 10 miliona eura, rekao je direktor „Luke Brčko“ Mustafa Nuković. Saradnja će se odnositi na čišćenje korita rijeke Save, za šta Brčko distrikt ima obezbijeđeno 5,7 miliona eura kao i čišćenje njenih obala od mina te na popravke kranskih dizalica i ostale opreme. Bilo je riječi i o radu Savske komisije i o regulaciji vodotoka u šta su uključene i Slovenija, Srbija, Hrvatska i BiH, kroz čije teritorije protiče rijeka Sava.

Za cjelokupan projekt izmuljivanja rijeke Save kroz Hrvatsku potrebno je osigurati, rečeno je, oko 700 miliona eura. Idejni projekt je urađen i odobrena sredstva od IPA fondova za ovu namjenu, a formirana je i Agencija za plovne puteve Hrvatske, čije je sjedište u Vukovaru. A za smještaj sistema navigacije za plovidbu od Savske komisije predloženo je da to bude u Brčkom, kao u središnjoj tački u ukupnom toku rijeke Save. Konstatovano je, takođe, da je za svaki od ovih projekata potrebno uraditi određene stručne i ekološke studije, pribaviti potrebne dozvole, kao i dozvole za zaštitu okoliša, što znatno usporava njihovu realizaciju te je dogovoreno da Hrvatska i BiH pomognu jedna drugoj pri njihovom efikasnijem osiguravanju.

Jedna od tema sastanka u Vukovaru bilo je i odlaganje komunalnog otpada. U Vukovarsko-srijemskoj županiji postoji sanitarna deponija koja se nalazi u Starim Jankovcima a pokriva područje Osijeka, Vukovara, Županje, Belog Manastira i Vinkovaca, što je određeno zakonskom regulativom da svaka županija u Hrvatskoj gazduje otpadom.

U Brčko distriktu je u fazi izrade studija za otpad, koju radi firma „Dvokut“ iz Zagreba, odjeljenje u Sarajevu. Predstoji javna rasprava da bi ovaj projekt naišao na odobravanje građana. Centar za upravljanje otpadom bio bi u distriktu, a sirovine bi mogli koristiti i iz susjednih općina koje su već iskazale interes za ovaj vid saradnje.

Prerađivanje otpada osigurava ujedno i izvore energije. U Vukovarsko-srijemskoj županiji se proizvodi energija iz šumske sječe i ostataka od poljoprivrede, odnosno biomase te se uzima kao obnovljivi izvor energije i solarna energija. Na bazi tih sirovina pokrenuto je nekoliko energana snage od 1 MW, koje su  smještene po općinama Županije uz poljoprivredno zemljište i služe za grijanje plastenika i staklenika. Imaju i bioplinska postrojenja koja daju 4 MW toplotne energije, čime se grije 14 objekata, što predstavlja isplativost ovog načina osiguravanja energenata.

Domaćini iz Vukovarsko-srijemske županije i gosti iz Brčko distrikta dotakli su se i teme osnivanja razvojne agencije, koja je u Distriktu ranije postojala, a sad se radi na njenom ponovnom uspostavljanju, a u Županiji je započela s radom kao lokalna agencija za kapitalne i međunarodne projekte, a sad je unaprijeđena i ima 11 visokoobrazovanih zaposlenika različitih profila. Dogovoreno je da Zvonimir Čordašić, direktor Razvojne agencije iz Vukovara prenese iskustva svoje agencije Vladi Brčko distrikta, da bi brže i efikasnije bila formirana takva agencija u Distriktu.

Privredne komore obje regije kao učesnici projekata zemalja u slivu rijeke Save i u saradnji sa Savskom komisijom rade na izradi Atlasa koji će obuhvatiti privredne i turističke potencijale. Sekretar Privredne komore Brčko distrikta Nenad Viković je pozvao kolege iz Vukovarsko-srijemske županije na Sajam privrede u Brčko od 1. do 4. decembra i predložio da u konferencijskom segmentu Sajma bude organizovana debata o različitim oblastima razvoja ovih područja da bi se došlo do konkretnih zaključaka i pokretanja nekih od pomenutih projekata. Pored privrede, dogovoreno je da se ubuduće više posveti pažnje saradnji u oblastima kulture i sporta, te kao učesnici Dunavske deklaracije da planiraju različite projekte koje bi kandidovali kod fondova Evropske unije.

Nakon sadržajne rasprave o brojnim temama značajnim za razvoj dvaju regija dogovoreno je da se što prije sačini dokument o prekograničnoj saradnji koji bi u narednom periodu potpisali župan Božo Galić i gradonačelnik Dragan Pajić.